top of page

Мед та продукти бджільництва. Апітерапія.

 

Прополіс,мед, маточне молочко, пилок квітковий, перга - все це Ви зможете придбати та спробувати у Гостинному Дворі для оздоровлення.
МЕД
ПИЛОК КВІТКОВИЙ
ПРОПОЛІС

 

    Споконвіку бджоли вражають нас своєю "мудрістю" у виборі найцінніших речовин, що входять до складу нектару і пилку, які вони збирають, вилітаючи в полі на хабарів. Бджоли для приготування бджолиного меду збирають квітковий нектар, який виділяють рослини. Залучають ароматом і яскравим забарвленням квітки, бджола втягує крапельку квіткового нектару і заповнює їм свій медовий зобик, в який поміщається 50 мг нектару. Нектар змішується зі слиною бджоли, багатий ферментами, під дією яких починається дивовижний процес перетворення його в мед. Повернувшись у вулик, бджола передає крапельку нектару інший бджолі, яка продовжує процес переробки нектару в мед і складає його в соти. У процесі дозрівання меду бджоли не одноразово переносять його з однієї комірки в іншу.

Властивості меду.

Бджолиний мед – це вуглевод, який засвоюється вже через кілька хвилин і відразу ж надходить у кров. Мед корисний тим, у кого низька ферментна активність шлунково-кишкового тракту. Така заміна цукру бджолиним медом забезпечує повну засвоюваність жирів, вуглеводів і поживних речовин. У народній медицині добре відомі бактерицидні властивості меду: у меді містяться інгібітори, які не тільки знищують, але й перешкоджають розвитку хвороботворних бактерій.
   Знеболювальне і ранозагоювальну властивості меду, робить його ефективним засобом для лікування опіків шкіри. Він послаблює больові відчуття, запобігає утворенню пухирів. Ділянка шкіри, вражений опіком, швидко гоїться.
    Бджолиний мед – натуральне снодійне, яке надає заспокійливу дію на організм. Склянку води з медом на ніч (одна чайна ложка меду і дві чайні ложки яблучного оцту) дасть вам хороший, міцний сон.

Квітковий мед, як і пилок рослин, - універсальні та високоефективні ліки, що мають тонізуючу, кровотворних, регенеруючою, антибіотичну, імунологічним, антисептичну та іншими важливими для організму людини складними властивостями. Мед з усіма своїми корисними властивостями і благотворно діє на всі органи і системи людини, регулюючи і стимулюючи їх роботу, підвищуючи загальну опірність і стійкість організму.

Бджолиний мед - ідеальний продукт харчування, c високою калорійністю, відмінним смаком і ароматом, володіє різноманітним фізіологічним впливом на організм людини. Приймають бджолиний мед в їжу в натуральному вигляді, обов'язково запиваючи чаєм, водою або молоком. Мед широко використовується для приготування пряників і печива, кексів, тортів, цукерок. Кладуть його в каші, їдять з сиром, овочами, готують різноманітні напої, кваси.
 

Користь меду.

Користь меду обумовлена його високою енергетичною цінністю, вмістом в простий і легко засвоєній формі фруктози і глюкози; повним набором вітамінів і мінералів, великим набором органічних кислот і біологічно активних речовин.

Калорійність меду допоможе заповнити будь прогалину в щоденному харчуванні. Люди, обізнані про користь меду і знають про всі корисні властивості меду, більш схильні до регулярного його вживання, ніж ті, хто має про нього досить туманне уявлення. І на превеликий мій жаль наші лікарі не мають достатньо знань про цілющі властивості меду, і досить рідко застосовують мед у своїй практиці. Адже якщо взяти навіть одне століття тому, люди високо цінували дивовижну силу меду.А адже насправді про користь меду відомо ще з тих часів, коли землю населяли, нібито первісні люди, які по своєму розвитку інстинктів і знаннями всіх природних цінностей, були набагато вище нас. Адже чоловік раніше жив в єдності з природою і одного разу виявивши гніздо бджіл і спробувавши золотистого нектару, люди стали систематично полювати на гнізда бджіл і збирати мед і продукти, які давали бджоли.

Протягом століть мед, вироблений бджолами з нектару квітів, був єдиним солодким продуктом, доступним людині. В останні роки з'явилося багато замінників меду, що використовуються в харчуванні людей у вигляді цукру, одержуваного в процесі переробки. Але до цього часу мед являє собою єдиний солодкий натуральний продукт, що володіє рядом цінних властивостей як ніякий інший. У народній медицині мед це натуральне, нешкідливе і разом з тим високоефективний препарат, що застосовується при найрізноманітніших захворюваннях. Серцево-судинних (при грудній жабі, слабкості серцевого м'яза); легеневих (при туберкульозі - в комбінаціях з рослинами або жиром тварин), як відхаркувальний, протикашльовий; при бронхітах - також у комплексі з відповідним чином підібраними лікарськими рослинами; шлунково-кишкових (при виразці шлунка, дванадцятипалої кишки, при гастритах із зниженою і підвищеною кислотністю).
   Дуже популярний бджолиний мед, особливо в поєднанні з рослинами, при лікуванні інфікованих ран, опіків, а також, різних шкірних і гінекологічних захворювань. Застосовується мед при лікуванні очей, в косметиці, але особливо цінний він при лікуванні дітей, які перенесли важкі хронічні захворювання.
    Мед - відоме природне і натуральне засіб від старіння організму. Адже бджолярі в більшості своїй володіють завидною здоров'ям і довголіттям.  Складний комплекс фізіологічно активних речовин, що міститься в меді більш або менш постійно, незалежно від місця збору та виду рослин, з яких він зібраний. Крім того, рослина накладає певний відбиток, передаючи в якійсь мірі свої лікувальні властивості. Наприклад, липовий мед, як і квітки липи, має потогінну дію і цінується при простудних захворюваннях.  Однак, найбільш корисний мед зібраний не з однієї рослини (тієї ж липи), а з багатьох рослин і дерев. Мед з різнотрав'я, вважається найбільш цінним. Адже властивості меду, зібраного бджолами з різних трав, несуть в собі всі цілющі властивості кожної квіточки.
    Так мед різнотрав'я з нашої сімейної пасіки "Сільський лужок" поєднує в собі кипреевый мед, володіє протизапальними і знеболюючими властивостями, застосовується при лікуванні шлунка, застуді, грипі, шкірних захворюваннях; липовий мед, заспокійливу, потогінний і протизапальний засіб; конюшиновий мед зі своїм сечогінну й відхаркувальну дію; буркуновий мед для лікування всіх серцево-судинних захворювань; дягилиевый мед є дуже сильним антисептиком; пустырниковый мед має властивості доброго заспокійливого і зміцнює серце кошти; валерьяновый мед володіє заспокійливими властивостями нервової системи. Адже мед різнотрав'я зраджує нам всю силу нашої землі і енергію сонечка, дає нам сили для відновлення нашого організму і боротьби з недугами.


Мед дітям.

Завдяки своїм цінним властивостям, високим смаковим якостям і гарною засвоюваністю бджолиний мед, добре підходить для дітей.Мед корисний дітям, що народилися раніше терміну, при жовтяниці новонароджених, дистрофії, анемії. Додавання меду в дитячі суміші запобігає процеси бродіння в кишечнику, сприяє нормалізації мікрофлори.
Мед дітям додають в молоко, так як він підвищує апетит і дає життєву силу, корисний для шлунка. Кальцій і магній з молока під вплив меду, краще засвоюється дитячим організмом, що сприяє хорошому формування кісткової і зубної тканини.
  Бджолиний мед є джерелом заліза, що попереджає розвиток анемії, підвищує рівень гемоглобіну в крові. Мед на дітей надає заспокійливу дію на нервову систему. Так після однієї ложки меду дитина добре засинає і міцно спить. А хороший сон дитині дає здоров'я і сили на розвиток.


Калорійність меду.

Мед - не тільки смачний продукт, який можна вживати в різних видах, це цінний комплекс поживних елементів, які відіграють велику роль у процесах асиміляції. Він швидко звільняє енергію, що витрачається в період найбільшої денної активності людини.
  Бджолиний мед – це енергетичний продукт, який заряджає енергією організм перед великим фізичним навантаженням, він підвищує фізичний потенціал і витривалість спортсменів. Мед також швидко відновлює витрачені сили. Енергетична калорійність 100 грамів меду становить 320 кілокалорій. Тому його можна рекомендувати не тільки тим, хто займається спортом, але і тим, хто хоче зберегти високу активність протягом дня. Калорійність меду трохи різниться у різних сортів меду, але не значно.
Щоб ви знали, що в одній чайній ложці знаходиться близько 30 кілокалорій, а калорійність столової ложки меду - 90-100 ккал.

 

Склад меду.

Склад меду досить складний і різноманітний, в нього входять понад 300 речовин.

Бджолиний мед є джерелом: міді, цинку, заліза, марганцю, кобальту, фтору, кальцію, калію, натрію, магнію, йоду, сірки, хлору, алюмінію, бору, кремнію, хрому, літію, нікелю, свинцю, олова, титану. Мікро - та макроелементи надходять у рослини з землі, а через рослини нектар. Також до складу меду входять органічні кислоти (винна, лимонна, яблучна, молочна, щавлева), які надають меду неповторні смакові якості. У меді містяться природні гормони, ферменти, ефірні масла, рослинні антибіотики і величезна кількість вітамінів.

Мед у щоденному харчуванні грає значиму роль. Так вітаміни, що входять до складу меду забезпечують життєдіяльність нашого організму. До речі вітаміни в меді зберігаються набагато довше, ніж у фруктах.

 

У вітамінний складу меду входить: каротин, який сприяє нормалізації обміну речовин, регулює функції сальних і потових залоз, поліпшує зір і дбає про нашу шкірі; Вітамін В1 регулює діяльність нервової системи, нормалізує вуглеводний обмін, захищає зуби від карієсу; вітамін В2 бере участь в обміні білків, жирів, вуглеводів і заліза; вітамін В3 корисний для шкіри і волосся; вітамін В5 нормалізує роботу нервової системи, регулює окислювально-відновні реакції в організмі; вітамін В6 надає тонізуючу дію на організм; вітамін С бере участь у тканинному обміні, активізує клітинне дихання, підтримують захисні сили організму; вітамін Н контролює жировий обмін; Вітамін К підвищує звертання крові; фолієва кислота впливає на процес кровотворення.

Корисні властивості меду. Протипоказання. Алергія на мед.

Крім всіх дивовижних корисних властивостей меду у нього, звичайно, є і протипоказання. В першу чергу це індивідуальна непереносимість або алергія на деякі речовини, які входять до складу меду. У кожної людини свій організм індивідуальний, і реакції бувають на різні продукти різні, хоча алергія на мед досить рідкісний випадок, все ж вона має місце бути. Алергія на мед може проявлятися в загальному нездужанням, підвищенням температури, запамороченням, задишкою, нудотою, появою висипки і дерматозу. Тому, якщо у вас є схильність до алергії на мед та інші продукти бджільництва, вам слід спочатку спробувати в невеликих дозах або перевірити за допомогою шкірних проб. Для цього на ліктьовий згин нанесіть невелику кількість меду і якщо через 10-15 хвилин не буде ніяких ознак алергії, то можна сміливо їсти бджолиний мед.

І звичайно ж, слід пам'ятати, щоб корисні властивості меду не стали для вас протипоказанням, мед слід вживати в міру (втім, як і всі продукти). Для дітей це 50-60 грам меду на добу, а для дорослих 100-150 грам. Загалом знову ж обмовлюся, що у кожного свій індивідуальний організм і слід застосовувати мед з розрахунку 1-2 грам на кілограм ваги на добу.

Ну і наостанок, щоб кожен знав, скільки бджолиного меду в одній ложці!

1 чайна ложка меду – це 7-10 грам.
1 столова ложка меду – це 30 грам.
1 склянку меду – це 290-300 грам.
½ Літра меду – це 720-750 грам.
1 літр меду – це 1450-1500 грам.

Ну, ось про користь і властивості бджолиного меду ми з вами розглянули, їжте продукти бджільництва і будьте здорові.

МАТОЧНЕ МОЛОЧКО

Маточне молочко є натуральним продуктом бджіл, що володіє винятковими корисними для організму властивостями, що визначає його високу вартість. Лікування даним продуктом бджільництва (апітерапія) визнано медиками всього світу і застосовується для зміцнення захисних сил організму від бактеріальних і вірусних інфекцій.

Для західних лікарів та фармацевтів вже давно не нове використовувати цей продукт як основу в багатьох препаратах. У нас же це до цих пір відносять до розряду народної медицини. Отже, маточне молочко: лікувальні властивості - про це і піде мова нижче.

Що таке маточне молочко?

Маточним молочком є густе біле або кремове речовина, вироблене бджолами, з певним запахом і кисло-солодким смаком. Це той продукт, який бджоли "виробляють", щоб годувати молодих робочих бджіл, трутнів і саму королеву-матку. Маточне молочко має високу біологічну цінність і багатий живильний склад. Речовина являє собою желеподібну масу, занурену в соти. Їх існує два типи. Перший - більш рідкий, що містить початковий набір вітамінів і мікроелементів, а другий - має більш щільну концентрацію і містить більше активних інгредієнтів. Їм і харчується бджолина королева, щоб зберегти свій активний обмін речовин.

Маточним молочком також називають харчові добавки, до складу яких входять продукти пчелопроізводства з високим відсотком активних речовин і цілим рядом поживних властивостей. Ці моменти потрібно враховувати, купуючи маточне молочко. Переконайтеся, що це саме вихідний продукт, а харчова добавка-замінник.

Що потрібно знати про активні інгредієнти маточного молочка?

Маточне молочко є основою повного функціонального харчування. Воно складається з 18 амінокислот комплексу кислоти в структурах десятків типів білків, функції деяких з них проявляються у формі фізіологічно активних ферментів, вуглеводів, ліпідів, вітамінів (В1, В2, В5, В6, В9, В12 , С, Н, РР), мінералів та ін Кількість активних сполук (пептидів, білків, стеринів) також дуже велике в даному продукті. Деякі з них слабо або тільки частково вивчені.

Для чого використовується маточне молочко і які переваги для здоров'я має?

В традиційної східної медицини цілісне маточне молочко використовується як речовина, що має низку лікувальних ефектів на організм людини, таких як:

  • поліпшення обміну речовин;

  • зниження рівня холестерину;

  • підвищення апетиту;

  • поліпшення кровотворення;

  • стимуляція функції ендокринних залоз;

  • дію в ролі антибіотика, який володіє противірусними властивостями;

  • уповільнення процесу старіння

На жаль, сьогодні західна медицина може науково підтвердити лише малу частину традиційних поглядів на ефекти маточного молочка. Вважається, що істотні відмінності у сприйнятті цього виду лікування в різних країнах іноді заважають ухваленню цього засобу як офіційного лікарського препарату. Способи виготовлення медикаментів на основі маточного молочка також залишають бажати кращого. Особливо у зв'язку з руйнівними наслідками, які зазнають ферменти, вітаміни і мікроелементи в процесі подрібнення та очищення даного продукту.

Квітковий пилок – це маса мікроскопічних зерен, кожне з яких містить під двошаровою оболонкою дві або три чоловічі статеві клітини рослин з концентратом повноцінних білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінеральних та інших біологічно активних речовин. Є одним з найбагатших на поживні речовини продуктів. Квітковий пилок, зібраний бджолою та склеєний секретами її залоз та нектаром у яскраві кольорові гранули, називається бджолиною обніжкою.
У складі квіткового пилку наявні 22 амінокислоти, з них 10 незамінних. Для забезпечення добової потреби людини в амінокислотах потрібно 2 ч. ложки (15 г) пилкового обніжжя. Пилок містить також нуклеїнові кислоти.
У пилкових зернах утворюються всі відомі вітаміни. Відзначається особлива роль пилку в забезпеченості вітамінами групи В. Висока цінність його визнана за вмістом провітаміну А, відмічається також високий вміст вітамінів С, Е, Р. Всі вони повинні постійно надходити до організму. Встановлено, що вміст вітамінів у пилку весняно-літнього збору в 1,5-2 рази більший, ніж осіннього.

В пилку міститься велика кількість мінеральних елементів, серед яких особливі цінність мають 23, зокрема залізо, цинк, мідь, фосфор, марганець, кобальт, сірка, нікель,срібло та ін. Сукупний вміст макро- та мікроелементів (28 назв) надає йому важливого значення при вживанні як харчового продукту та лікувального засобу. Вони регулюють процеси кровотворення, судинного тонусу, водно-сольового обміну і підвищують опірність організму.

Фенольні сполуки (флавоноїди і фенолокислоти) пилку виявляють широкий спектр дії, зокрема протизапальної, антиоксидантної, капілярозміцнювальної, антисклеротичної, гепатопротекторної, протипухлинної, антибактеріальної.
Фітогормони стимулюють ріст тканин, регенерацію, активують ендокринні регуляторні процеси. Ці сполуки містяться в ядерних субстанціях пилкових зерен. До біологічно активних компонентів пилку належать також ферменти.
Квітковий пилок є біологічним стимулятором, має тонізуючі властивості: підвищує апетит, зменшує млявість, покращує тонус і тургор тканин, нормалізує обмін речовин, сприяє засвоєнню поживних речовин, підвищує загальну стійкість і функціональну активність організму, стимулює і зміцнює імунну систему.

Пилкове обніжжя рекомендовано вживати при :

  • Захворюваннях шлунково-кишкового тракту: хронічних гастритах, виразковій хворобі шлунка, хронічних колітах і ентероколітах, панкреатитах;

  • Гепатитах, дискінезіях жовчовивідних шляхів, холециститах;

  • При хронічних запальних захворюваннях нирок;

  • Простатитах, аденомі передміхурової залози, сексуальних розладах;

  • Порушеннях ендокринної системи;

  • Лікуванні захворювань серцево-судинної системи: гіпертонічної хвороби, атеросклерозі, ішемічної хвороби серця, порушення серцевого ритму, тромбофлебітів;

  • Анемії;

  • Неврозах різного походження;

  • Для підвищення інтелектуальної діяльності та опірності організму.

Рекомендації щодо вживання квіткового пилку

В чистому вигляді пилок (обніжжя) з метою профілактики рекомендують вживати дорослим у дозі 15-20 г, для лікування 35-40 г на добу. Вживати у два прийоми до сніданку і обіду водночас з такою ж кількістю меду. Дозування дітям за принципом: 1 г пилку з розрахунку на один віковий рік, що в середньому дорівнює 5 г на добу дитині від 3 до 5 років і 10 г від 6 до 12 років. Обніжжя дозують об’ємно, вважають, що в 1 ч. ложці (без верху) міститься 5 г, в десертній – 10 г і столовій – 15 г, з верхом – відповідно 8, 15 і 24 г обніжжя.
Вживати пилок рекомендується за курсом 3-4 рази на рік по 20-30 днів з перервою 3-4 тижні. Чоловікам, переважно з 50-річного віку, з метою профілактики захворювань аденоми простати, доцільно проводити 2-3 курси лікування на рік (по 0,5 ч. ложки з рази в день протягом місяця).

Протипоказанням є підвищена індивідуальна чутливість до продуктів бджільництва.
(За матеріалами О.В. Корбут «Продукти бджільництва для здоров’я людей»)

 

Прополіс (propolis) - продукт життєдіяльності бджіл, який використовується для покриття стінок вуликів і зміцнення сот. Прополіс - зеленувато-бура смолиста маса з коричневим відтінком, пружна з приємним специфічним, смолистим запахом, гіркувато-пекучого смаку меду, ванілі і воску.

     Застосування прополісу дуже багатогранно, способи використання і вживання різноманітні. Прополіс може бути представлений як у своєму природному, чистому вигляді, так і у вигляді спиртових, масляних і водних витяжок, мазей, паст, кремів. Прополіс також можна зустріти у вигляді таблеток, настоянок, спиртових екстрактів, водного розчину, прополісного меду, масла.

Враховуючи особливості і властивості, які має прополисна настоянка, її систематичне вживання при лікуванні будь-яких захворювань призводить до більш швидкого одужання людини.

    Володіючи антибактеріальними і протимікробними властивостями, маючи антисептичну дію на загоєння ран в силу свого багатостороннього імунологічного впливу на організм людини застосування прополісу в практиці виявило терапевтичні особливі властивості. Прополіс застосовується в якості допоміжного продукту при захворюванні дихальних шляхів, ротової порожнини. Крім того, прополіс та його види (спиртова настоянка прополісу, водна настойка прополісу) має широке застосування в офтальмології, успішно використовується при лікуванні ран, виразкових поразок, для профілактики і лікування захворювань передміхурової залози, серцево - судинної системи, а також для лікування онкологічних захворювань.

ПЕРГА

Перга бджолина – це квітковий пилок, зібраний і утрамбований бджолами в комірках сот. В умовах відсутності кисню під впливом бактерій, ферментів і дріжджових грибів виробляється молочна кислота, і вона ніби консервує пилок. Саме цей законсервований пилок і називають пергою або бджолиним хлібом . Зверху перга покрита медом.
Перга є найдосконалішою харчової біологічно активною добавкою з усіх існуючих і поступається тільки маточному молочку, яке теж виготовляється з перги. Давайте розглянемо, чим корисна перга.
Лікувальні властивості перги обумовлені вмістом великої кількості вітамінів, ферментів, амінокислот і продуктів молочно – кислого бродіння, які необхідні людині і роблять благотворний вплив на відновні процеси. Перга майже повністю засвоюється організмом. Бджолиний хліб містить у собі всі відомі вітаміни, всі 10 незамінних амінокислот (ці амінокислоти не синтезуються нашим організмом і повинні надходити в готовому вигляді), близько 50 ферментів, кілька десятків вуглеводів і мікроелементів, деякі гормони (в їх числі і гетероауксин – гормон росту). У перзі в 20 разів більше вітаміну А  (каротину), ніж у моркві. Також в перзі дуже багато калію, магнію і заліза.
Склад перги не є постійним і залежить від рослин, з яких зібрано пилок.
Бджолина перга – корисні властивості.
Бджолина перга:
1. Покращує обмін речовин;
2. Зміцнює імунітет і підвищує опірність організму інфекційним захворюванням;
3. Використовується для лікування алергій. Бджолина перга гіпоалергенна – це єдиний продукт бджільництва, не викликає алергію;
4. Зміцнює кістки;
5. Підвищує рівень гемоглобіну та кількість еритроцитів у крові. 2-3 тижневий прийом перги підніме гемоглобін до нормальних значень;
6. Відновлює нормальну діяльність печінки і шлунково-кишкового тракту, використовується для лікування таких захворювань, як виразка шлунка і дванадцятипалої кишки, коліти, ентерити;
7. Покращує діяльність щитовидної залози;
8. Захищає від інтоксикації;
9. Покращує кровообіг;
10. Ефективна в лікуванні захворювань нервової та ендокринної систем;
11. Використовується як біостимулятор для збереження здоров'я і молодості організму. Помічено, що бджолярі, які регулярно вживають пергу, живуть довго і при цьому зберігають ясність розуму і міцне здоров'я до глибокої старості;
12. Перешкоджає передчасному старінню;
13. Лікує хронічні захворювання органів дихання;
14. Хороший засіб проти склерозу;
15. Дуже корисна чоловікам, так як це ефективний засіб для лікування запалень передміхурової залози і хороша профілактика аденоми простати;
16. Прискорює процес відновлення після хвороби;
17. Виводить холестерин;
18. Використовується в комплексній терапії серцево-судинних захворювань;
19. Природний анаболічні стероїди – сприяє зростанню м'язової маси і допомагає швидшому відновлення після операцій та різних травм;
20. Прекрасний антидепресант.
Також перга бджолина рекомендується у період застудних захворювань та грипу, при герпесі та псоріазі, інфарктах та інсультах, екземі і нейродерміті, при порушенні мозкового кровообігу, серцевої недостатності, гінекологічних захворюваннях і безлічі інших випадках.
Перга однаково корисна і дорослим і дітям, і старим, і молодим, хворим і здоровим, і чоловікам і жінкам.
Вживання перги:
Щоденної оптимальною дозою перги для дорослої людини вважається 10 грам, максимальна доза – 30 грам.
Приймають пергу в чистому вигляді, ретельно розжовуючи, після їжі. Перга, прийнята на голодний шлунок, може викликати тяжкість.
Найкращий варіант вживання перги – їсти свіжу, соковиту пергу прямо в сотах.
Не слід вживати пергу в дозах, що перевищують максимальну. Короткочасний прийом підвищеної дози можливий лише при певних захворюваннях (грип, вірусний гепатит, СНІД). Тривале передозування призведе до гіпервітамінозу і завдасть удар по печінці, нирках і селезінці.
Бджолина перга, корисні властивості якої просто унікальні – кращий вибір для людей, що піклуються про своє здоров'я і молодості.

bottom of page